Hizmetlerimiz Eski

ONLİNE DİYET DESTEĞİ

HAYAT EVE SIĞARKEN, KIYAFETLERİNİZ KÜÇÜLMESİN

Pandemiyle beraber kısıtlanan hareket alanı, strese bağlı yemeler, sürecin uzaması derken herkeste bir bıkkınlık bir vazgeçmişliğe sebep oldu. Hastalık kaparsam korkusu geri kalan her şeyin önüne geçti. Alınan kilolar umursanmadı yada bu ortamda diyet yapmanın tehlikeli olacağı düşünülerek bilmediğimiz bir zamana erteliyoruz. Oysa ki kilo probleminin, bel çevresi kalınlığının bir çok hastalığın öncüsü olduğu bir çok hekim tarafından dillendirilmesine rağmen kilo problemi maalesef hâlâ bir çok kişi için estetik problemi gibi görünme.

Umut Beslenme ve Diyet Merkezi olarak bire bir ve yüz yüze yapılan takibin çok daha sağlıklı olduğuna inanmamıza karşın,  bir çok danışanımızın bu süreçte minimum düzeyde dışarıyla bağlantı kurması ve bir yandan da diyetlerine devam etme talepleri üzerine biz de “Online Diyet”e ağırlık verme kararı aldık.

Yapmanız gereken bizi ÇAĞRI MERKEZİNDEN aramak ya da sayfa sonunda ki online randevu bölümünden raandevu oluşturmak, ardından size göndermiş olduğumuz online diyet formunu doldurmak.  Siz tüm bunları yaptıktan sonra doldurmuş olduğunuz form, diyetisyenlerimiz tarafından incelenir ve size özel program hazırlanır.

Her hafta sizden sabah aç karnına tartıldığınız tartının fotoğrafı ve yine haftalık bel-kalça-basen bölgesi mezura ile ölçülerek bilgiler takip eden diyetisyene iletilir. Diyetisyen tarafından değerlendirilen sonuçlara göre yeni diyet listeniz hazırlanır.

Bunun yanısıra diyetisyeninizin belirttiği saatlerde (16:00-18:00 arası) whatsapp üzerinden soru ve değerlendirmeler yapılır.  Evde kolayca hazırlayabileceğiniz siz ve ailenizin seveceği hem pratik hem de bağışıklık güçlendirici tariflerle bu sıkıntılı dönemi en iyi şekilde atlatmanız için yanınızdayız.

KİLO VERME

Ülkemizde yaşayan bireylerin önemli bir bölümü ne yazık ki fazla kilolara sahip ve olması gereken kilodan uzak. Her ne kadar kabul etmesek de olması gereken kilodan uzak olan herkesin kilo verme gerekliliği vardır. Sadece estetik amaçlı, zayıf ,fit ve güzel görünmek için değil sağlığımızın korunması için de kilo vermeliyiz. Eğer beden kitle indeksiniz 25-29.9 arasındaysa hafif kilolu, 30-34.9 ise obez sınıfındasınız demektir. Dünya sağlık örgütünün verilerine göre, obezite; tip 2 diyabetin % 80’inden, koroner kalp hastalığının % 35’inden, hipertansiyonun % 55’inden sorumludur. Ülkemizde yapılan araştırmaya göre obezite önlenmiş olsa toplum ölümlerin erkeklerde % 11’i kadınlarda % 15.8’i önlenmiş olur.Bu nedenle kilo verirken  gelişigüzel diyetler yapmak yerine size en uygun kilo verme yöntemini diyetisyeninizle birlikte belirleyerek doğru yola çıkmaktır.

.

KİLO ALMA

Kilo vermek hepimizin ortak problemiyken, kilo alamamak da azımsanmayacak kadar çok kişinin büyük sıkıntılarındandır. Ve bilinenin aksine kilo almak kilo vermekten  daha zordur ve sabır gerektirir. Genetik nedenlere bağlı olarak gelişen aşırı zayıflık, sonradan ortaya çıkan yeme bozukluklarının sonucu da olabilmektedir. Sonradan ortaya çıkan zayıflığın nedeni büyük ölçüde anormal derecede çok çalışan metabolizmayken; tiroid problemleri ve şeker, antidepresan gibi ilaçların yan etkileri de olabiliyor. Kilo alma diyetlerinde sağlıksız aşırı yağlı veya şekerli, fast food yiyeceklerle değil, sağlıklı beslenerek ve sadece yağ dokusundan değil kas dokusundan da kilo almak son derece önemlidir. Bu sebeble sizlere bu doğrultuda da hizmet vermekteyiz.

KİLO KORUMA

Size uygun sağlıklı beslenme programıyla ideal kilonuza indikten sonra önemli olan tekrar eski kilonuza ve kötü beslenme alışkanlıklarınıza dönmemektir. Araştırmalar diyeti sadece sınırlı süreli yapan ve doğru beslenme alışkanlığı oluşturmayan bireylerin çoğunun tekrar kilo aldığını göstermiştir. Kilo koruma diyeti genel olarak; diyete ne kadar zaman ayırmışsanız, kilo programına da o kadar zaman ayırmanızdır. Yani eğer 6 ay diyet yapmışsanız, 6 ay da kilo koruma programınıza devam etmeniz en doğrusu olacaktır.

.

HASTALIKLARDA BESLENME

Hastalıklarda beslenme, hastalık esnasında tedavi sürecini desteklemek ve hastanın hayat kalitesini artırmak amaçlı olarak uygulanır. Hastalık oluşum süreçlerinde tükettiğimiz besinlerin büyük bir rolü vardır. Bu nedenle besinleri tüketirken çok özen göstermeliyiz. Özellikle hastalık mevcut durumda ise yapmamız gereken hastalığın seyrini azaltacak , yavaşlatacak ve yaşam kalitemizi arttıracak beslenme tarzımıza yön vermeliyiz. Alışılmış beslenme tarzı kolay elde edilir yalnız zor değiştirilmektedir. Bu nedenle bir uzman eşliğinde size uygun ve hastalığınıza eş değer bir beslenme düzeni hazırlanmalı ve kontrol edilmelidir. Akut gelişen (aniden) hastalıklarda bazı akut diyetler yapılmaktadır. Ve aynı zamanda kesinlikle faydalıdır. 1. Derece hastalık yapan etmenler arasında beslenme ön plana çıkmasının asıl nedeni budur. Kalp hastalıkları sistemik hastalıklar obezite kaynaklıdır. Obezite nin ise tek nedeni sağlıksız ve düzensiz bir beslenme sonucu oluşur. Örnek verecek olursak kanser hastalıklarında beslenme , doğumsal metabolizma hastalıklarında beslenme , tansiyon , diyabet ve diğer hastalıklarda tedavi yöntemi olarak ilk olarak beslenme diyet tedavisi başlanmaktadır. İlaç bağımlılığını azaltmak ve cerrahi tedaviyi en aza indirmek için diyetisyenimize kesinlikle başvurun.

Beslenme ve Diyet Uzmanının desteğini almanız gereken hastalıklar ;

 • Obezitede Tıbbi Beslenme
 • Diyabetes Mellitusta (şeker hastalığında) Tıbbi Beslenme
 • Karaciğer Hastalıkıklarında Tıbbi Beslenme
 • Böbrek Hastalıklarında Tıbbi Beslenme
 • Yüksek Tansiyon ve Kalp Damar Hastalıklarında Tıbbi Beslenme
 • Menapozda Beslenme
 • Romatizma ve Gut Hastalığında Tıbbi Beslenme
 • Polikistik Over Sendromunda Beslenme
 • Onkolojik Hastaların Tıbbi Beslenmesi
 • Malnutrisyon (aşırı zayıflık ve yetersiz beslenme)
 • Besin Allerjisi ve Besin İntolerasyonu Olan Bireylerde Beslenme

Çocukluk ve Adolesan (Ergenlik) Döneminde Beslenme

Çocuklarda büyüme ve gelişme hızı farklılık gösterir. Bununla beraber ruhsal gelişme ve Psikososyal gelişmelerde önemlidir.Hormonel değişiklikler 6-8 yaşlarında başlar.Biyolojik  değişiklikler tamamlanması 3-6 yıl sürmektedir.Bu sürede yeterli ve dengeli beslenmek gerekir.İskelet büyümesi, mental ve psikolojik değişimler,beslenme gereksinimleri arttırır.Erkenlik dönemi sorunları olarak görülen güvensizlik,gelecek kaygısı,kıskançlık ve bunlarla beraber obezite,çocuklarda ;hipertansiyon,kalp hastalıkları,çeşitli kanser türleri,diyaber gibi hastalıkları arttırır.Obezite riski okul çağı çocuklarında yüksek oranda görülür.Önlenmesi için beslenme uzmanının desteği şarttır.

Hamilelik ve Emzirme Döneminde Beslenme

Gebelik normal metabolizma düzeni üzerine fetal büyümenin eklendiği dönemi ifade eder. Gebelik ve emzirme döneminde enerji ve besin öğelerinin yeterli alınması,bebeğin büyüme ve gelişmesi için önemlidir, bebeğin yetişkinlik çağında gelişebilecek kronik hastalıklarını önler. Yeterli ve dengeli beslenme ile bebeklerin erken doğum ve geç doğum riski de azaltılabilir.
Gebelik döneminde kadının günlük enerji ve besin öğeleri gereksinmesi; yaş, gebelik öncesi vücut ağırlığı, besin depolarının yeterlilik derecesi ve fiziksel aktivite gibi birçok etmene bağlıdır. Buna bağlı olarak bu dönemde bazı vitamin-mineral gereksinmeleri artmaktadır.  Güvenli olmayan besinlerin anne ve bebeğe zararlı yönleri vardır ki bu hem annenin hem de bebeğin sağlığını tehlikeye sokar.

  • Gebeliğin ilk 3 ayında ;(1.trimester) : 1-3 kilo arasında
  • Gebeliğin 4-5-6 ayında;(2.trimester): ortalama 1’er kilo
  • Gebeliğin 7-8-9 ayında ;(3.trimester):ortalama 2’şer kilo

Sporcularda Beslenme

Sporcu beslenmesinde amaç; sporcunun yaşına, cinsiyetine, fiziksel aktivitesine, beslenme alışkanlıklarına ve enerji harcamasına göre yeterli ve dengeli bir şekilde beslenmesini sağlamaktır. Sporcunun gereksinimi olan enerji ve besin öğeleri ile yeterli sıvı alımı sporcu beslenmesinin temelidir. Beslenme, sporcuların bilgi sahibi oldukları taktirde kontrol altında tutabilecekleri ve performanslarını etkileyen en önemli etkenlerden sayılmaktadır.

Genel olarak tüm sporcuların dikkat etmeleri gereken temel unsurlar: 

Sağlığın ve performansın devamlılığı için, enerji ve besin öğelerinin yeterli tüketilmesini sağlamak,
Branşa özel, vücut yağ ve yağsız kütle yüzdesinde devamlılığı oluşturmak,
Antrenman sonrası optimal toparlanmayı sağlamak
Sıvı dengesini sağlamaktır.

Vejetaryen ve Vegan Beslenmesi

Vejetaryenlik, bitkisel kaynaklı besinlerin ağırlıklı olarak tüketilmesini içeren bir beslenme tarzıdır. Vejetaryen ise; bitkisel besinleri tüketen, hayvansal besinleri (kırmızı et, tavuk, balık, süt ve sütten yapılan ürünler, yumurta gibi) sınırlı miktarda veya hiç tüketmeyen kişilere verilen isimdir.

Vegan ise; hiçbir hayvansal kaynaklı besin tüketmeyip sadece bitkilerle beslenirler. Veganlar  arıdan sağlandığı için balı, kemiğin kaynatılmasıyla elde edilen jelatini, süt içerdiği için çikolatayı bile reddetmektedirler.

Vejetaryen bir diyet sağlıklı beslenme önerilerini takip ettiğinde sağlık için yararlıdır ve uygulaması kolaydır. Tahıl ürünleri, kurubaklagiller, sebzeler ve meyveler üzerinde odaklanan vejetaryen diyetleri, düşük yağlı ve yüksek posalıdır. Vejetaryen bireyler diyetlerini dikkatli planladıklarında sağlıkları üzerinde olumlu etkiler görülmüştür. Fakat yeterli ve dengeli beslenmeye dikkat edilmediği takdirde vejetaryenlerde özellikle de veganlarda anemi, B12 vitamin eksikliği, osteoporoz gibi durumlar görülebilir.

Beslenme durumunun saptanması ve değerlendirilmesi için kesinlikle bir uzmandan destek alınmalı ve kişinin güncel yaşantısı göz önüne alınarak doğru beslenme planı oluşturulmalıdır.

sizde doğru beslenme ve doğru diyet için uzmanlarımızdan destek alın…

Az ya da çok besin tüketilmesi

İleri yaşlılık ve hastalık durumlarında beslenme danışmanlığı

Vücudunuza Diyet %70 Spor %30 Etki gösterir.

Her şey seninle başlar, seninle güzelleşir

Onlar inandılar şimdi sıra sizde...

“Her şey seninle başlar, seninle güzelleşir” diyerek yola çıktık ve istedik ki çıktığınız bu yolda hep yüzünüz gülsün. Biliyorum belki defalarca kez denediniz. Hatta belki artık denemeye cesaretiniz kalmadı. Belki kilo probleminiz sağlığınızı tehdit eder oldu, belki verdiğiniz bir kaç kilo iki adımla nefes nefese kalmanızı engelleyecek. İnanın bu sürecin ne kadar zor olduğunu biliyorum. Ezber cümlelerle ne kadar basit olduğundan bahsetmeyeceğim. Zor bir süreç ama bildiğim bir şey var ki bunu daha önce kendimde dahil olmak üzere sayısız danışanım başardı. Peki bu neden siz olmayasınız? Üstüne üstelik verdiğiniz tüm emekler bu kez kendiniz için. Daha iyi bir beden, daha sağlıklı bir vücut için. Hadi siz de bize katılın. Yüzünüzde ki kocaman gülümsemeyi beraberce görelim.

Hoş geldin,

Senin için olabildiğince sade ve kolay bir site oluşturmaya çalıştık. Burada olmanın sebebi belki fazla kiloların belki kilo eksikliğin belki minnacık bir bebeğin gelişini bekliyor olman ya da özel beslenme gerektiren bir durum içerisinde olman. Sebebin her ne olursa olsun biz sana destek vermek için yanındayız. Şu an bu sayfada olduğuna  göre sen de değişim için hazırsın demektir. Hadi başlayalım.

Tercihimiz seni merkezimizde ağırlamak ama maalesef tüm dünyanın esir olduğu bir hastalıkla boğuşurken eğer tercihin uzaktan görüşmek ise elbette ki senin isteğine göre devam edebiliriz. Ama eğer gelmek istersen merkezimizde tüm önlemleri aldığımızı da belirtmek isterim. Online ya da yüz yüze başlamaya karar verdiysen o zaman istersen direkt iletişime geçip, nasıl bir yol izleyeceğimize dair bilgilendirme yapabiliriz ya da sitemizi inceledikten sonra aklına takılanları bize yazabilirsin.

Biz hayatını değiştirebilecek gücün olduğuna inanıyoruz. Sen de inanıyorsan hadi artık daha fazla bekleme...

Dyt. Nurettin ŞAHİNLİ & Dyt. Yasemin ERENOĞLU